Bel Fıtığı Ameliyatı | İyileşme Süreci


Bel fıtığı ile yaşamak - bel fıtığı ameliyatı öncesi ve sonrasına dair merak ettiğiniz ve kendi başımdan geçen tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.


Bel Fıtığı Belirtileri


Bel fıtığı belirtileri sırtın alt kısmından başlayan bir ağrı ve ayağa vuran ağrılar olarak betimlenir. Bel fıtığı başlangıcı veya fıtıklaşmış durumlarda, hasta oturmada güçlük çeker ve ayak parmaklara vuran uyuşukluk hisseder (benim fıtık başlangıcı ayaklara vuran uyuşma ve belde ağrı şeklindeydi.)

Bel fıtığının belirtileri arasında mesaneye baskı yapacağından ikditarsızlık, idrar tutamama, dar kanal rahatsızlığında kısa mesafe yürüyüşlerde bile çabuk yorulma şeklinde belirtileri vardır. (detaylı bilgi için: bknz)

Bel fıtığı teşhisi konulabilmesi için, MR (Manyetik Rezonans) görüntüleme raporunuzu uzman bir Beyin sinir Cerrahına göstermeniz gerekmektedir. Bel fıtığı teşhisi kolay konulabilir bir rahatsızlıktır hatta kendiniz baktığınızda bile bel fıtığındaki omurların arasında oluşan fıtıklaşan kıkırdağı görebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki MR görüntüsüne bakalım; Hemen l5 seviyesi altındaki diske baktığınızda resim 2'deki gibi dışarıya doğru bir bombe yaptığını göreceksiniz.

Dışarıya doğru oluşan bu fıtıkta, sinire baskı yaparak siyatik ağrılara neden olmaktadır. Bacağınıza ve ayak baş parmağındaki uyuşukluğun sebebi de ayağa giden bu sinire baskı olmasıdır.

Resim 1: Bel fıtıklı bir MR görüntüsü

Resim 2: Bel fıtığı nedir
Yukarıdaki fotoğrafta diskin sinire oluşturduğu baskıyı sağ tarafta görebilirsiniz.

Bel fıtığı nasıl oluşur?
Bel fıtığı aslında bu açıdan bakılınca basit bir rahatsızlık gibi duruyor fakat hayat kalitenizi azaltmaktadır.

Bir bel fıtığı hastası olarak bisiklet kullanmayı çok severim ve özenerek gidip aldığım bisikletimi toplamda 100 km anca kullanabildim ve ağrılarımın artması ile bisikletim son 6 aydır yatmaktadır.  Bisiklet demişken bel fıtığı nedenlerine de değinmek istiyorum çünkü oturuş bozuklukları da bu hastalığın en büyük nedenlerinden birisi.

Bel Fıtığının Nedenleri

Bel fıtığının nedenleri arasında en büyük faktörlerden birisi Obezite. Vücuda kaldırabileceğinden fazla bir ağırlık yüklerseniz bel omurları üst üste binerek fıtık olmanıza neden olacaktır. Buradan kastımız sadece bel çevresi geniş kişiler içindir. İnsan kilo almaya bel çevresinden başlar ve yukarıya doğru yağlanma yapmaktadır. Bel çevresi ne kadar geniş ise kişi de bel fıtığı olmaya o kadar yakındır.

Hareketsizlik ve oturuş bozukluğu bel kaslarının zayıflamasına ve belde kireçlenme ve fıtıklaşmaya neden olmaktadır. Eğer bel kaslarınız güçlü değilse benim gibi genç yaşlarda bel fıtığı hastalığına yakalanabilir ve ömrünüzün geri kalanını acı içinde geçirebilirsiniz.

Bilmezdim ben de bu gencecik yaşımda bıçak altına yatacağımı filan. Bu yazı ile bel fıtığı yaşantımı 2,5 sene nasıl etkiledi neler yaptım vs her şeyi anlatacağım.

Nasıl sakatlandım? Spor yapardım bel kasları çalışsın diye sırt hareketleri de yapardım. Bir gün yürüme esnasında sanki şiş saplanır gibi ağrı girdi ve yürüyemedim bile. Her neyse boynuma da olur sürekli, sinir sıkışması vs diye düşünüp sıcak soğuk kompres yapar geçerdi 10 güne kadar.

Bu sefer farklıydı ayak parmaklarımda uyuşukluk da hissediyordum. Günlerdir geçer diye beklediğim bel ağrısı geçmiyordu. Sabah akşam kas gevşetici ağrı kesici içerek geçirmeye çalıştım. Bir gün birden bir şey kopmuş gibi ağrı girdi ve hiç yürüyemez adım atamaz oldum. Ambulansla hastaneye kaldırdılar.

Mr sonucumda doktor ameliyat olmalısın dedi. Dinlemedim doktoru ameliyatsız geçer dedim kortizonlu iğne ile ağrılar geçti fizik tedavi Aldım yüzdüm filan normal hayatıma döndüğümü sandım.

En son geçtiğimiz Ocak ayında oturup kalkamayacak duruma geldim ve artık belden epidural enjeksiyon adı verilen iğne yaptırdım. (epidural; ultrasonografi cihazı eşliğinde belin en alt kısmından uzun bir spinal iğne ile bele streroid ilaç verilmesi yapılmaktadır ve bu tedavinin başarı oranı %60 dır. Geç kalınmış ağrılarda ise bazen tedaviye yanıt vermemektedir.) benim ağrılarım ise azalmadı ve denemediğim yöntem (yüzme, fizik tedavi, iğne ilaç...) kalmadı.

Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıldır | Ameliyat sonrası Hayatım

En sonunda ameliyatı denedim ve aşağıda ameliyat ile ilgili deneyimlerimi sürekli güncelleyerek dizlerinde Bilgi sahibi olmasını sağlayacağım.
Bel Fıtığı  Ameliyatın 1. Günü
Araştırarak  tavsiye üzerine seçtiğim doktor Devlet Hastanesinde görev yapıyor atamın dediği gibi "kendimi Türk hekimlere emanet ettim" ve ameliyata girdim. Lokal anasteji yapıldı ve ameliyatım 1-1.5 saat arası sürdü. Başarılı şekilde geçtiğini söyledi ve ameliyat sırasında da zaten muhabbet ediyorduk. Lokal anestezinin tek kötü yanı, ameliyat biraz uzun sürünce boyun ağrısı da öldürdü, hazır çıkmadan birde boyun ameliyatı yapın boynum koptu diye doktora takılıyordum :)

Aşağıdan bel fıtığı ameliyatının nasıl geçtiğine dair fikir edinebilirsiniz.


Bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır? - Mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı
Evet bel fıtığı ameliyatı benimki mikro cerrahi yöntemle 1-2 cm'lik bir kesik ile (yazı sonuna doğru belimdeki dikişin fotoğrafını paylaşacağım) girerek mikroskop altında 40 kat büyüterek ameliyatı yapıyorlar.


mikro cerrahi bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Bel fıtığı Ameliyat esnasında fıtıklaşan disk çevresini ve kireçlenmeleri temizleyerek buradan geçen sinirin rahatlatılması amaçlanıyor.


Bu şekilde bir fazlalık çıkıyor temizlenen kısımlardan ( ameliyattan ameliyata değişir)
İlk gün sondaya gerek kalmadı fakat hiç ayağa da kalkmadım sürekli sırt üstü kımıldamadan yattım. Anesteji etkisi geçince ameliyat yerinde çok ağrı vardı.
Bel Fıtığı Ameliyatın 2. günü
İlk gün doktor hiç yürütmedi. Ertesi gün ise çelik korse aldırdı ve o şekilde yürüttü sıkıntı yoktu. Daha sonra taburcu olarak eve gittim ve istirahat etmeye başladım. Yatarken kalkarken çok zorlanıyorum onun haricinde paytak paytak yavaş yavaş yürüyorum.
Bel Fıtığı  Ameliyatın 1. Haftası 
Bir haftayı geride bıraktım ilk başlarda zor kalkıp yatıyordum fakat eskiye oranla şuan çok rahat yatıp kalkıyorum. Bel fıtığı ameliyatı olanların dikkat etmesi gereken bir nokta, yataktan yatıp ve kalkarken yana dönüp oturur pozisyona gelip daha sonra yatıp kalkması gerekmektedir ve kesinlikle yüz üstü yatmamalıdır.

Bu yazıyı belli aralıklarla ve aydan aya güncelleyerek ameliyat sonrasında tedavinin nasıl seyrettiği hakkında, aynı hastalıktan müzdarip kişilerin merakını gidermek amacıyla bilgi vereceğim.

Ameliyattan 4 ay sonra: Evet sayın okuyucu. Ameliyat döneminde 45 gün yatmıştım ve biraz kilo almıştım. Kilo vermem gerektiğinin farkındaydım 190 boy ve 106 kiloya ulaşmıştım birde biraz fazla ayakta kalmaktan dolayı dönemsel dönemsel ağrılar artıyordu. Şu an için uzun süre ayakta kalınca ağrı oluyor bu yüzden siz de ayakta kalmamaya özen gösterin ve iyileştim gözü ile bakmayın. Bel fıtığı tekrarlayabilir.


Sağlıcakla kalın... Aşağıdaki yorum kutusu ile siz de kendi hastalığınız hakkında bilgi verebilir yada ameliyat ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Tepkiler:

1 yorum:

  1. Bende de var bel fıtığı ama çok şükür fazla rahatsız etmiyor geçmiş olsun burak hocam size de Allah şifa versin.

    YanıtlaSil