Dropshipping İle Para Kazanabilir miyim?


Dropshipping eğitim videoları izleyerek kolayca para kazanabilir miyim? Dropshipping ile para kazanabilir miyim hayalleriniz varsa bu yazı sizi umutsuzluğa düşürebilir.

Muhakkak İnternet sizinde karşınıza reklam denk gelmiştir. Çok kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz dünyanın en basit şekilde para kazanma yöntemi veya yeni bir para kazanma yöntemi var şeklinde karşımıza çıkmıştır.

İşte o yöntem olan Dropshipping; yani tek yapmamız gereken bir eğitim satın almak ve sonra zengin olmak bize lanse edilen bu daha sonra harcayacak yer bulamayacağız Ferrari'lere Lamborgi'nilere bineceğiz Amerika’da yaşayacağız... Size kurdurulan hayaller bu şekilde.

Dropshipping Ticareti Perde Arkası

Peki olay böyle mi gerçekten bir bakalım.

Dropshipping nedir konusuna daha önceden burada değinmiştik detaylı okumak için tıkla.

Dropshipping ne olduğunu daha önceki yazımız ile anlatmıştık. Çin'den ürünü alıyoruz daha sonra Amazonda satıyoruz ya da Amazon’dan alıp Amazon kanada’da satıyoruz. Bu satış işlemi sırasında siz ürünü görmüyorsunuz.

Sipariş geldiği zaman Amazondan, siz de aynı ürünü gidip Çin’deki tedarikçiden satın alıyorsunuz ve ürünü müşteriye gönderiyor sizin adınıza. Sistem güzel görünüyor.

Fakat işler göründüğü gibi tıkırında gitmiyor. E-Ticaret yapmak bu kadar kolay olsaydı bir çok şirket batmazdı. Dropshipping konusunda sizi zorlayacak durumlar;

  • Amerika’da yaşamıyorsanız, (vergi, para çekme, şirket kurma...) bunlar için ücret ödemeniz gerekmektedir. Siz bu eğitimi satın almadan önce bunlar gözünüzü korkutmasın diye size söylenmez.
  • Ürünü görmüyor olmanız da bir dezavantaj. İade koşulu ve gümrükte takılma olaylarında çok büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu maddeye birazdan daha detaylı değineceğiz.
Dropshipping ile Para Kazanamaz mıyız?

Evet dropshipping bir para kazanma yöntemi hem de güzel bir para kazanma yöntemi fakat tecrübesizlik ile sadece video üzerinden öğrenilenlerle girilebilecek bir şey de değil. Riske atacak birikiminiz ve sabrınız varsa bata çıka ticaret yapmayı öğrenecek ve zamanla öğrenebilirsiniz. Videolarda vaat edilenin aksine videoları izleyip mağazayı oluşturup reklamı verip satış gelmesini beklemeyeceksiniz. Belki birkaç ay satış yapamayacak ve reklam harcamalarınızdan dolayı zararda olacaksınız.

Anlatıldığı gibi hiçbir şey bilmeyen birisinin Dropshippinge girip de 1000 2000 Kanada doları kazanması denildiği gibi kolay değil. Videolarda özellikle sıkça;

“o yaptı başardı, 12 yaşındaki çocuk ayda 20.000 dolar kazanıyor sen niye kazanamayacaksın”

Şeklinde konuşarak hem sizi gaza getirmek hemde  “O yaptı, ben yapamaz mıyım” diye düşünmenizi sağlamaktadır ve sürekli lüks hayatları, arada ticareti bilip para kazanan birkaç örneği göstermektedir.

Bunun yanında videoda anlatılan gelirler tamamı kar değil.Çıkıp ben bu kadar kazandım diye ekran görüntüsü atıyorlar fakat bu kadar da giderim var kar zarar durumum bu diyen görmedim. Dropshipping ile kazanmaya başladığınızda olarak kazandığınız parayı yurt dışından Türkiye’ye getirmek için kesinti, Türkiye’de belli bir zaman sonra karşınıza bu paranın vergisi çıkabilir, Amerika’da şirket kurmanız gerekiyor belli bir kazanca ulaşınca vs vs..

Madem dropshipping ile para kazanıyorlar neden bize eğitim satmak için bu kadar uğraşıyorlar? 

“Cevap kolay Parayı bizden kazanıyorlar.”

Nasıl? 

"Bak biz Dropshipping ile para kazanıyoruz sen de para kazanmak istiyorsan bizim eğitimimiz var onu satın al"

300dolar verip eğitimi alıyorsunuz fakat satış yapamıyorsunuz bu sefer

"Gel 1000 dolarlık eğitimi al."

Tamam ayda 5 10 satış yaptın para kazandın ve vergi için ABD peşine düşüyor. 

"ABD'de şirket kurman gerekiyor onun için bize 2000 dolar ver"

Tamam artık şirket kurdun bu sefer Nisan ayında ABD'de vergi ödeme zamanı geldi. Tüm yılın defterlerini çıkarman gerekiyor bu sefer de diyorlar ki;

"Muhasebeci lazım bize 900 dolar ver"

Ver de ver. Hani para kazanmak kolaydı? bakıyorsun toplam ödediğin meblağ 3000 4000 Doları geçmiş. Şimdi bu adamlar birden fazla kişi bu parayı alsa zaten bu şekilde zengin olurlar.

Yani bu sistemin amacı; eğitim verenlere para kazandırma amaçlıdır size para kazandırmak için değil.

Eğitime Para Vermeyin! Araştırın! Öğrenin!

Bu ücretli eğitim videolarını bende izliyorum ve izlemeye devam ediyorum size satış yapma yollarını gösteriyorlar fakat satış yapmak için bir ücret ödemenize gerek YOK!! Google üzerinde zaten ufak bir araştırma ile bu bilgilere ulaşılabilirsiniz. Ayrıca biz de sitemizde ders ders Dropshipping derslerini paylaşıp ücretsiz şekilde yardımcı olacağız. Bizi de takip edebilir ücretli satılan içerikleri sitemizden takip ederek öğrebilirsiniz. 

Dropshipping'e Nasıl Başlarım

Dropshipping ticaretine girdiğiniz zaman ilk karşılaşacağımız durum maliyet sorunudur. Sıfır sermaye ile işe girmemiz mümkün değil ve bu işe başlıyorsanız bilmeniz gereken noktalar var.

  1. Amerika’ya vergi ödeyeceğiz 
  2. Çin’den Amerika’ya bazen kargo ücreti size ait olacak
  3. Sizin gibi aynı ürünü satan binlerce satıcı ve mağaza var Satış yapabilmek için Facebook’a ve AdWords’e ayda en az 200 dolar reklam vereceksiniz ki mağazanızı ziyaretçiler görebilsin.
  4. Parayı Türkiye’ye getirmek için kesintiye razı olacaksınız.
  5. Amerika’da satmak için Çin’den de malı almanız gerekir. Amerika’da ürünü satar satmaz para sizin hesabınıza yansımıyor bunun belli bir süresi var. 
  6. Şirket kurma ve muhasebeci masrafları var. 
  7. Ürün pazarlamak için iyi bir İngilizce gerekiyor. Söylenenin aksine Google translate yeterli olmuyor.
  8. Dijital pazarlama deneyimine ihtiyacınız var.
Diğer yandan yaşayabileceğiniz bir mağduriyet ise Amazon size dropshipping yapmayı tavsiye etmiyor. Web sitesi üzerinden okuyabilirsiniz ve başka bir çevrim içi satıcıdan ürün satın almak veya bu satıcı üzerinden doğrudan müşterilere ürün gönderimi sağlamayı ihlal olarak saymakta bu da Amazon satıcı hesabınızın suspend olmasına neden olmaktadır. Amazon hesabının suspend olması durumunda satış yapamazsınız. Detaylı bileğiyle ulaşmak için: amzn.to/2jQPX0L

Amazon’un
istediği ürünleri kendi deposunda tutması ve buradan satışı yapması. Zira
Amazon bu depo için geçtiğimiz yıllarda çok yüksek yatırım yaptı. Bu yüzden
satış yapanlar arasında Amazon deposunu kullanan satıcılar, bir ürünü arayan
müşterilerde daha üst sıralarda görülmektedir. Siz ise alt sırlarda sayfalarda
görüleceksiniz satış yapmak için reklamlara başvuracaksınız. Amazon’un
reklamlarına başvurduğunuzda ise maliyetlerimiz bir tık daha artacaktır. 

Bir
diğer konu iade süreci, Amazon’da müşteri memnuniyeti birinci sıradadır.
Amazon’da müşterilerini memnun etmek için, iade sürecinin çok sağlıklı olması
gerekmektedir. Bir de düşünün Çin’den aldığımız bir ürünü müşteri geri iade
etmek isterse yaşanabilecek mağduriyeti, bu para sizin cebinizden çıkabilir...

Amazon ilk defasında tolerans gösterse iki veya üçüncü iade sıkıntısında dur bakalım diyecektir size ve hesabınız kalıcı suspend olacaktır bir daha kendi kimliğiniz ile hesap açamazsınız. Yaptığınız tüm masraflar bir anda çöp olabilir.

Biraz gözünüz korku mu? korkmasın bir Ferrari parası kazanamayabilirsiniz fakat ayda 200 300 dolar gibi ufak rakamlar kazanabilirsiniz. Tabi bunun püf noktaları var (Amazon Niche ürün bulmak, E-posta adresi  bularak reklam yapmak, Pinterest sitesini kullanmak, JungleScout uygulamasını kullanmak vs... ileri konularda bunlara değineceğim.)

Dropshipping Eğitimi Satın Alınır Mı?

İnternete
dropshipping ile ilgili videolara denk gelmişinizdir. Ferrari aracın üzerine
oturmuş, 

“Sizde rahata ermek özgürlüğe kavuşmak ister misiniz? benim gibi zengin olmak çok kolay yeter ki isteyin” 
“Eğer istemiyorsanız bu videoyu izlemeyin, devam etmeyin!”

Sizde düşünüyorsunuz kendi kendinize ben ekonomik özgürlüğe kavuşmak istiyorum, rahata ermek istiyorum, o zaman videoyu izlemeye devam etmeliyim.. evet etmeliyim. Sonra bir video daha çıkıyor;

 “Siz de benim gibi para kazanmak ister misiniz?”

Evet evet istiyorum. Ben de para kazanmak Ferrari’ye binmek istiyorum.

“O zaman ne yapacaksınız? Benim yaptıklarımı yapacaksınız, benim yaptığım şeyler ne? İşte dropshipping gibi. Bu eğitimlerin sonunda siz de benim gibi para kazanabilirsiniz benim yıllarca edindiğim tecrübeyi siz bir eğitim ile edinebilirsiniz. Ne yapmanız eğitimleri izleyerek gününüzün bir saatini harcayacaksınız!”

Bak bak... bunu söyleyenlere insanlar gerçekten inanıyor. "Aaaa biz de girişimci oluyoruz Amerika da ticaret yapıyoruz. Amerika’da şirketim var." Bu kafada insanları yakalayınca bu eğitimleri satıyorlar yalnız vaatlere bak çok para kazanacak 23 saat yatacak günde 1 saat bilgisayar başından çalışarak dropshipping ile para kazanacak. Hadi canım ne güzel bir iş bu.

Not: Bu arada eğitim videolarına ben para vermedim para ile alan arkadaşın hesabından izliyorum. Kendisi bir heves almış zengin olmak için, o yüzden reklam ve niche konularında bende kendisine destek olacağım videoları bende izliyorum ve öğrendiklerimi de sizinle paylaşıyorum.

Benim yukarıda eleştirdiğim Dropshipping konusunda insanlara gider maliyetlerini eğitimi satana kadar göstermeyip sonradan şunun maliyeti de var, o da var bu da var şeklinde engelleri anlatmayıp sadece cesaretlendirip eğitimi satmaya çalışması. Evet dropshipping ile binlerce insan ticaret yapıyor ve para kazanıyor o paylaşılan ekran görüntülerinde göründüğü gibi 2000 doları cebine koymuyor. 

Sonuç olarak Dropshipping ile para kazanmak istiyorsanız oluşabilecek giderleri görün, riske atacağınız bir miktar kenara ayırın ve ücretsiz video ve yazılar ile okuyarak izleyerek öğrenin ve yapın. Lütfen eğitim adı altında paranızı kaptırmayın.


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder