Dünyanın En İlginç Sokakları


Sokaklar çok garip, dar sokaklar pimamit sokağı yada seks işçilerinin gezdiği sokaklar... Size en garip gelen sokak hangisi olurdu? her telden bir sokağı sizler için bu gezi rehberimizde derledik.

Hayat çok garip sokaklar filan 

İki kişinin değil tek kişinin bile yürüyerek geçemeyeceği sokaktan tutun, sokağın sonu bir piramite çıkan sokak yada Kırmızı Fener sokağı, hepsinin ortak özelliği turizm yönünden canlı olan sokaklardır. İşte yürümek isteyeceğiniz birbirinden eşsiz sokaklar..

Lombard Caddesi -  San Francisco 

San Francisco'da Leavenworth Caddesi ile Hyde Caddesi kesişimi olan Lombard Caddesi, araç ile gitmek istemeyeceğiniz bir yol. 


https://www.youtube.com/watch?v=dLcEeB-nLqE
Dünyanın En İlginç Sokakları Lambard caddesi
Birde gece görünümüne bakmak lazım. Gerçekten etkileyici. Şehrin en ironik yolları ve sokaklarından birisidir.

Dünyanın En İlginç Sokakları- lombard caddesi
Birçok turist bu yolda araç kullanmak istediği için özellikle yaz aylarında şehrin nüfusu artmaktadır. Bu yüzden siz burada araç kullanmaktansa özellikle akşam saatlerinde yürümeyi tercih edebilirsiniz. 
San Francisco'daki şehir planlama yetkilileri özellikle yaz aylarında yaşanan bu ulaşım sorununu çözmek için yollarını arıyorlar. Muhtemelen birkaç sene sonra bu yol bu görüntüsünü kaybedecek. Fırsatınız varsa gidip görmenin tam zamanı!

Fas Chefchaouen (Şafşavan) - Mavi Sokak

Fas’ın Mavi Büyüsü Şafşavan yani Chefchaouen ülkenin kuzeyinde,sıra dışı manzarası ile dikkat çekmektedir. 
Dünyanın En İlginç Sokakları arasında yer lan mavi sokak, Sokaklarındaki sıra dışı renklerden dolayı şehir turistlerin dikkatini çekmiş ve diğer sokaklar da maviye boyanmıştır. Böylelikle şehir mavi renge boyanmış ve gökyüzü ile muhteşem bir kombinasyon oluşturmuştur.

Dünyanın En İlginç Sokakları  Fas Chefchaouen (Şafşavan) - Mavi Sokak
Fas'taki Chefchaouen şehri neden mavi diye soracak olursanız, Yahudi mülteciler sayesinde 1930'lu yıllarda ortaya çıkmıştır. Evlerin gökyüzü renginde olması nedeni, gökteki tanrı ile olan birliği sembolize etmektedir. Fakat işin bir diğer yanı yerliler bu rengi seviyor ve sivrisinekleri, akrepleri, diğer zehirli hayvanları ve kötü ruhları uzak tutmasından dolayı şehri maviye boyamaya karar veriyorlar ve bu geleneği 80 küsür yıldır sürdürüyorlar.

  Dünyanın En İlginç Sokakları Fas Chefchaouen (Şafşavan) - Mavi Sokak
Fas Chefchaouen (Şafşavan) - Mavi Sokak
Çin - Wuxi Korsan Sokağı

Dünyanın En İlginç Sokaklarına Çin'in Wuxi şehrinde boydan boya korsancıların olduğu bir sokakta yürüyerek alışveriş yapmak ister misiniz? İstediğiniz bir ürünü çok uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Bu sokakta Avrupa'nın ünlü markalarının sahte ürünlerinin neredeyse tamamını bulabilirsiniz.

Sahte bir Starbucks, Apple mağazası yada ünlü Fast Foof zincirlerinin tamamına burada rastlayabilirsiniz. Fakat Orjinal bir ürün arıyorsanız yanlış adrestesiniz diyebiliriz. Ürünlerin neredeyse hepsi replika veya sahte. 

Almanya - Reutlingen Dar Sokak

Dünya'nın en ilginç sokaklarına bu sefer Almanya'da rastlıyoruz. Yengeçler yürüyüşü yapmayı bilmiyorsanız veya bir yengeç değilseniz! bu sokaktan maalesef geçemezsiniz.

Dünya'nın en ilginç sokakları - dar sokak
Shperuerhofstrasse sokağı dünyanın en dar sokağıdır. Sokaktan sadece yan yan geçebilirsiniz. Sokağın en dar noktasının genişliği sadece 30 cm'dir. 1820'lerden kalma bu sokak eski mimari ile yeni mimari arasında sıkışıp kalmış durumda. 

Dikkatinizi çekebilir: Kedilerin istila ettiği adayı gördünüz mü?

Ayrıca bu sokak Guinness Rekorlar Kitabı'nda da Dünya'nın en dar sokağı olarak yer almaktadır. Yakın bir zamanda bu sokağın afet ve yangınlara müdahale edilemediği için genişletilmesi düşünülüyor.

Kahire Dünya'nın En Eski Caddesi

Giza'dan Kahire'ye bu yol yaklaşık olarak 4500 yıl önce yapıldığı düşünülmektedir. Mısır piramitleri yapılırken işçiler taş ocaklarından piramitlere yaş çekerken bu yolu oluşturmuş ve kullanmışlardır.

Dünyanın en ilgin sokakları - dünyanın en eski caddesi mısır
Aslında cadde deniliyor fakat Giza artık Kahire'ye bağlı olmasından dolayı bu yol şehir sınırları içerisinde bir sokak olarak geçiyor.

Uzunluğı yaklaşık 12 Km olan bu sokak Nil Nehrinin kıyısına kadar uzanmaktadır Zira tarihte de mısır piramitlerindeki blokların nil nehri üzerinden taşındığına dair söylentiler de bunu desteklemektedir.

Amsterdam - Kırmızı Fener Sokağı ( Red Light District)

Red Light District, yani Kırmızı Fener Mahallesi/sokağı, Amsterdam'ın meşhur sokağıdır. Burayı meşhur eden ise, uyuşturucu kullanımında tanınan özgürlük ve seks işçilerinin öne çıkmasıdır. Bu da kırmızı fener sokağını dünya'nın en ilginç sokaklarından birisi yapıyor.

Not:Uyuşturucu maddeler bağımlılık yapmakta ve size ağır bedeller ödetmektedir. Her ne olursa olsun uzak durmalısınız.

Dünyanın en ilginç sokakları - kırmızı fener sokağı 
Kırmızı fener sokağında, camlarda dans eden kadınları görebilirsiniz fakat yolunuz buraya düşerse sakın bir anı kalsın diye fotoğrafını çekmeyin çünkü yasak ve cezası vardır.

Kapıda Gökkuşağı simgesi varsa orası Gay'lerin mekanıdır ve oradan uzaklaşabilirsiniz.

Burada seks içilerine ait bir müze de bulunmaktadır. Orjinaline uygun olarak düzenlenen müzeyi gezip bilgi alabilirsiniz.

Yukarıdaki iki görsel de bu müzeye ait fotoğraflardır. Zamanında müzede kullanılanlardan oluşturulmuştur. 

Vaktiniz olsa siz hangi sokağı ziyaret etmek isterdiniz?


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder