E-Mail Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?


E-mail marketing ile ürünlerinizi pazarlama veya bilginizi paylaşma amaçlı reklamlar yapıyor fakat başarıya ulaşamıyorsanız hedef kitlenizi iyi seçmelisiniz. Bu yazı ile E-mail marketing nedir, E-mail marketing nasıl yapılır ve ücretsiz E-posta gönderen siteler üzerinde duracağız.

E-Mail Marketing Nedir?

E-mail ile pazarlama, elektronik postanın; pazarlama mesajlarını belli bir kitleye ulaştırmak için bir çeşit doğrudan pazarlama aracı olarak kullanıldığı pazarlama biçimidir.(Wikipedia)

Günümüzde reklam dünyası hızla genişlemekte ve kendine yeni iletişim kanalları aramaktadır. Bu iletişim kanalları arasında Adwors, Facebook ve diğer sosyal medya sitelerine reklam vermek ve E-mail marketing yer almaktadır. Özellikle Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerinde verilen reklamlar ilgi alanına dayalı kişiselleştirilmiş reklamlar çıkmasından dolayı daha çok dönüş almaktasınız. 

E-mail Marketing Nasıl Yapılır

E-mail marketing yaparken rastgele oluşturulmuş mail listesi ile 3000 kişiye reklam yaptığınız zaman yapacağınız reklam herkesin dikkatini çekmeyeceği için, gönderdiğiniz mailler ya spam olarak işaretlenecek yada okunmadan silinecektir müşteriye ulaşma oranı %20'nin altında olacaktır.

Hemen bir örnek vererek daha iyi açıklayalım.

e-mail marketing
Örnek olarak yukarıdaki grafik 850 kişiye gönderilen hedef kitlesi seçilmemiş bir başarısız E-mail Marketing raporudur. (Evet bu bana ait bir görseldir.) 850 kişiden 230 kişi ilgi çekici bir başlık olmasına rağmen 231 kişi açıp okuyarak 11 kişi de eklemiş olduğum bağlantıyı ziyaret etmiştir.

E-mail marketing ile yapılan reklamlar, günümüz akıllı telefonları sayesinde anında karşı tarafın telefonuna bildirim olarak düşmekte ve geri dönüşler hızlı ve maliyetin daha düşük olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Peki Başarılı E-mail Marketing Nasıl yapılır?

Başarılı bir E-mail marketing için, en önemli nokta, hedef kitlenin doğru seçilmesidir. 

E-mail Marketing'de başarılı olmanın yolları
  • Mail gönderdiğinizde ilk gözüken kısım konu ve başlık olacaktır. İlgi çekici bir mail başlığı maillerinizin açılma oranını artıracaktır. Bu da başarının %30'u dur.
  • Hedef kitlenizi doğru seçin aksi halde, mailleriniz spam olarak işaretlenecek ve daha sonra göndereceğiniz mailler direk alıcının spam kutusuna gidecektir. Hedefleme başarının yüzde %50'sidir.
  • Geriye kalan %20'lik kısım ise mail içeriğinizdir. Sade ve okunaklı kısa bir metin, görsel ve sonuna da hedefe yönlendireceğiniz linkten oluşturmalı ve okuyan kişiyi sıkmamalıdır.
Bu kadar hedefleme üzerine düşmüşken örnek olarak hedef kitleye yönelik hazırlanan mail listesini sizinle paylaşmak istiyorum.

Hedef Kitlesi belirlenmiş E-mail Listesi
Yukarıdaki paylaştığım görselde yer alan listedeki her biri özel bir alan ile ilgilenen kişilerin mail adreslerinden oluşmaktadır.

Örnek olarak "Game Of Thrones Bardağı" ürününü satıyorum diyelim Amazon'da gidip ben  karışık olarak göndereceğim mail'de 750 kişi mailimi spam olarak işaretleyecek fakat Game Of Thrones listesindeki kişilerin belki tamamına yakını mailimi açıp okuyacak ve bunların yarısına belki de satış yapacağım. Bu yüzden hedef kitlesi olan hazır mail listeleri oluşturmaya çalışın böylelikle başarıya ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz E-mail Araçları

Bu başlığı iki kısımda inceleyeceğiz; E-posta toplama ve E-posta gönderme.

E-Posta Toplama Programları

Öncelikle E-mail adresi toplama konusunda değinecek olursak birkaç farklı yol mevcut biz bunların en pratik ve bilinenlerine değineceğiz.

Bu başlıklar dikkatinizi çekebilir;

Web sitenize mail aboneliği listesi ekleyin. Böylece gelen Maillerin hedef kitlesi web sitenizin alanı ile aynı olacaktır. Kişiler sitenizi takip etmek için üye olduğundan geri dönüşler %75'in üzerinde olacaktır.

Linkedin üzerinde sektöre göre iletişim kurmak istediğiniz kitleye ait mail adresleri bulabilirsiniz. 

E-mail toplama programları (örnek E-mail toplama programı) ile karşılık liste hazırlayabilir ve bu kişilere daha sonra reklam yapma izni ile ilgili mail atarak izinleri aldığınız kitleyi reklam amaçlı kullanabilirsiniz.

E-Mail Gönderme Programları

Toplu olarak ücretsiz mail gönderme programı olarak ilk önerimiz Mailchimp sitesidir.

Mailchimp, ücretsiz olarak 2000 kişiye aynı anda ücretsiz şekilde mail gönderebileceğiniz web sitesi ve telefon uygulamasıdır. Aylık 12.000 mail kotanız bulunmaktadır. Raporlarınızı açılma oranı/tıklama oranına kadar detaylı olarak görebilirsiniz. Maillerinizi özelleştirmek için pek çok teması bulunmaktadır. Ayrıca Facebook ve Instagram'a reklam vermek için de kullanabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=RPnHVThbOVA
Mailchimp Nasıl Kullanılır
EBS Toplu Mail Gönderme Programı (indirmek için tıkla) Bilgisayarınıza kurulum yaparak postalarınızı ücretsiz şekilde istediğiniz kadar kişiye gönderebilirsiniz.


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder