Kedili Ada - İnsandan Fazla Kedi Nüfusu


İnsanlardan daha fazla kedinin olduğu bir ada var. Japonya'da kedilerin işgal ettiği ada yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra hayvan fotoğrafçılarının da ilgisini çekmektedir. İşte birbirinden güzel kedili ada fotoğrafları

Hayat çok garip kediler filan..

Pasifik Okyanusunda Aoshima adasında bir parçası kedi adası bulunuyor. Bu ada, üzerinde yaşayan evsiz kediler sayesinde ikinci ismini almış ve bugün yaklaşık 100 kişilik yerel nüfustan daha fazla bir kedi nüfusu vardır. Adanın yerlileri bu hayvanları severek besliyorlar çünkü onlara zenginliği ve bol şansı getireceğine inanıyorlar. 

Kedi adasını Google üzerinde görmek için tıkla

Aoshima-Kedili ada
Uluslararası haber ajansları bu güzel haberi, "Japon adasını ele geçirdiler" mizahsel başlığı ile gündeme getirdi.

Japonya'da gezilecek yerler - Aoshima (Kedili ada)
Geçmişte, ada sakinleri ipek üretimi için ipekböceği yetiştirirdi ve böylece adayı fareler bastı. İnsanlar da çözüm olarak adaya kedi getirerek ürünlerini koruma altına almak istedi. Başarılı da oldular. Kedili Ada da fare nüfusu git gide azaldı ve tükendi.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima (Kedili ada)
1603'lü yıllardan sonra balıkçılar balık tutmak için geldikleri bu adayı çok sevdiler ve yerleşmeye başladılar günümüzde yerleşim yerinin nüfusu 100 küsür kişiden oluşuyor. Genellikle geçim sıkıntısı olmayan ve kafa dinlemek için gelen insanlardan oluşuyor.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima (Kedili ada)
Kedili Adada kediler, balık kokusunu aldığı zaman, evlere girerek yalvarır gibi miyavlayarak haklarını istemektedirler. Ada halkı tarafından da sevilen kediler, balıklarla beslenilerek memnun edilmektedir.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima (Kedili ada)
Kedili Adaya her gün iki feribot seferi düzenlenmekte ve ziyaretçiler bu seferler ile adayı gelip gezmektedir. Fakat ada da alışveriş yapılacak mağaza ve otel bulunmamaktadır.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima (Kedili ada)
Kedili Adaya gelen ziyaretçiler de zamanını sadece çevreyi gezmek ve fotoğraf çekmeye harcamakta ve onları beslemeye ayırmaktadır.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima (Kedili ada)
Yerel efsaneye göre, bir zamanlar, balıkçılar iskeleye yanaşıp balıkları indirirken yanlışlıkla bir kediyi ezerek öldürürler. Balıkçılar daha sonra bir kedi barınağı inşa etmişler ve ölen kediyi de buraya gömmüşler. Bugün hala bu anıt ziyaretçiler tarafından görülmektedir.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima (Kedili ada)
Ayrıca Tashiro adası üzerinde kediler şeklinde 51 heykeller vardır.

Kedili ada
Adadaki insanların ve kedilerin çoğu, Mart 2011'de Japonya'yı vuran tsunamiden kurtuldu.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima 
Şu anda adanın nüfusunun% 83'ü yaşlıdır. Tashiro sakinleri geçimlerini  genel olarak balık tutmaya ve ziyaretçilere evlerini konaklama ve kiralamaya vermekle sağlamaktadır. 


http://hayatgarip.com/dunyanin-en-ilginc-sokaklari
Adada ilgin bir etkinlik olarak, kedilere ayrılan fotoğraf yarışmaları ve sergiler düzenlenir. Böylelikle adada turizm de canlı tutulmayı amaçlamaktadır.

İnternet blogları ve sosyal medya siteleri sayesinde ada dış dünyaya tanıtılarak insanların dikkatini çekmeyi başardı. Japonya'nın dört bir yanından gelen turistler ve kedi severler adayı ziyaret etmeye başladı böylelikle Tashiro ıssız bir ada olmaktan kurtulmuş oldu.

Bizde kedili adanın tanıtımına küçük bir yer ayırdık. Eğer japonya'da gezilecek yer ayırsanız bu adayı ziyaret etmeyi ve kedilerin fotoğraflarını çekmeyi unutmayın.

Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima 
Japonya'da gezilecek yerler -  Aoshima 
İnsanlardan daha fazla kedinin olduğu bir ada var.


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder