Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Arama motoru optimizasyonu çalışmasının önemli ayaklarından biridir Backlink. Daha önceki yazılarımda ne denli önemli olduğunu açıklamıştım. Lakin ayrıntıya girip derin anlatmak farz oldu:  Backlink almak Neden Gerekli?

Arama motorlarında en öncelikli amaç ziyaretçilerin doğru adreslere ulaşmasını sağlamaktır. Bu noktada sadece sitenin verdiği bilgiler(içerik) yeterli görülmeyip diğer başka parametreler de bu ayrımın içine katılır. İşte Backlink almak bu parametrelerin arasında önemli bir yere sahiptir. İçeriğinizin başka siteler tarafından referans gösterilmesi ve önemsenmesi arama motorunu mest eder. Ve hızlıca basamakları tırmanmaya başlarsınız. Ancak burada kimsenin belirtmediği birtakım gerçekler vardır.

Backlink veren sitenin Pagerank‘i yüksek mi?

Verilen link kalıcı mı?

Doğrudan anasayfayı mı hedefliyor? Yoksa spesifik olarak bir sayfaya mı yönlendirilmiş?

Verilen linke tıklayan ziyaretçilerinizin o sayfada geçirdiği ortalama süre nedir?

Backlink dağılımının lokasyonu geniş bir alana yayılıyor mu?

Backlink almak istediğiniz sitenin kategorisiyle sizin sitenizin kategorisi benzeşiyor mu?

Bu soruları cevaplamadan backlink hesabı yapmak gerçekçi olmaz. Şimdilerde sıklıkla backlink paketi satan yarı-profesyonel webmaster’lara rastlamak mümkün. Fakat  hiçbiri yukarıdaki sorulara dürüstçe cevap veremez. Oysaki aynı gün ve saatte paylaşılan yüzlerce link arama motorlarının botları tarafından spam olarak algılanır ve sonunda ceza alabileceğiniz bir sürecin içine çekilmiş olursunuz…

Dürüst yoldan backlink kazanmak için en kolay sistem blog açmaktır. Sitenizin içeriği ne olursa olsun mutlaka sektörünüzün genelini ilgilendiren tarzda bir blog açarak ziyaretçilerinize ticari menfaatten uzakta bir platform yaratın. Burada oluşturacağınız içeriğinizin içine asıl sitenizden referans olabilecek linkler ekleyerek kalitesinden emin olduğunuz backlink’ler edinebilirsiniz. Tabii bu aynı server üzerine kurulu websiteleri için biraz karmaşık bir hesap gerektirecektir…( sabah akşam link ekleyip 1000 adet backlink kazanmayı hayal ediyorsanız şimdiden söyleyelim; o iş olmaz)

Blog sitenizi kurduktan sonra benzer konularda içerik yayınlayan diğer sitelerin webmaster‘larına ulaşarak link paylaşımı teklif edebilirsiniz. Bu gayet adil bir yöntemdir ve iyi  iletişim kurulursa karşılıklı olarak memnun kalınabilir. Ne olduğu belirsiz backlink paketleri satın almak yerine yine dürüst bir yaklaşımla çevre edinmeyi deneyebilirsiniz.

Sitenize gelen backlink’lerin sektör içinden olması ayrıca işinize yarayacaktır. Sosyal medya ile ilgili bir siteniz varsa ve diğer sosyal medya sitelerinde haberleriniz paylaşılıyorsa arama motoru bunu mutlaka dikkate alarak size özel bir sıralama yaratacaktır. Aynı sektör içinde referans gösterilmek çok değerlidir. Ancak maalesef  backlink alma uğruna sektörden alakasız, kalitesiz forum sitelerinde, açık dizinlerde yer alan binlerce site vardır. Bunların birçoğu ceza yediklerinin farkında bile olmadan neden Google’da üst sıralara çıkamadıklarını sorgulayıp dururlar…

Kısaca özetleyecek olursak;

Sektör içinden backlink almak,

Farklı bölgelere eşit dağılan backlink’ler almak,

Pagerank’i yüksek sitelerden backlink almak,

Kalıcı bağlantı şeklinde backlink almak,

Anasayfanın dışındaki sayfalara da backlink almak arama motoru optimizasyonu açısından çok çok önemlidir…


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder