Mobil Pazarlama ve SMS Kampanyaları


Geçen hafta İTO‘nun düzenlediği Mobil Pazarlama Semineri‘ne katıldım. Sektörün profesyonelleri nediyor? Bu işler nereye gidiyor? Üç büyükler neler yapıyor v.s. öğreneyim, bir nabız yoklayayım, bakalım biz neredeyiz, insanlar nerede bilelim istedim.

MMA‘dan PaulBerney‘in sistemi doğru özetleyen ve ufuk açıcı sunumunun ardından bizimüç büyüklerin (Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom)’nın konuşmaları gerçekten ufukkapatıcı oldu. Özetle SMS gönderimi aşağı, SMS gönderimi yukarı, SMS şöyle SMSböyle, Foursquare tü-kaka, SMS harika, MMS bir başka v.b. konuşmalarının ağırlıklı olduğu panelde bir tek AVEA Pazarlama Müdürü’nün Rixos otelleri ile kayda değer bir çalışma yaptıklarından bahsedebilirim. Bu arada daha önce benzeten oldu mu bilmem AVEA Pazarlama Müdürü/Direktörü’nün Game of Thrones‘taki Lord Varys‘e benzemesi oldukça enteresan.

Neyse, ülkemizde her ne kadar Mobil Pazarlama biricik tröst‘ümüztarafından SMS ve MMS gönderimi olarak gazlansa da, aslında tüm dünyada iş buboyutu çoktan geçmiş durumda. Daha önce Utility Marketing‘den bahsetmiştim. Mobil Pazarlama’nın web sitelerinin uyarlanması ve SMS gönderimi dışında daha büyük misyonları var.Bakınız Wikipedia‘da konuyu aynen bu yönüyle ele almış. Ne var mesela? QR kodları var, uygulamalar ve oyunlar için reklamlar var, kurumların sponsor olacağı uygulamalar var, lokasyon bazlı servisler var, dijital billboardlarda telefonuzla katılıp oynayabileceğiniz projeler var…   Kısacası taciz etmeyen, işlevsel ve insanlara fayda sağlarken markalar ile iletişim sağlayacak yöntemler var.

İnsanların gözüne gözüne sokarak, “Bu iyidir, bunu alın!” tadında mesajınızı söyleyip geri çekilmek gerçekten çağ dışı. Bu konuda ısrarcı olmak ise dünya yuvarlaktır diyene karşı gelmek ile aynı şey. İletişimin çift taraflı olduğu bir dönemde size gelen mesaja muhatap bulamamanız ve istemediğiniz mesajları almaya devam etmeniz George Orwell‘in 1984 kafası ile aynı.

Panel’de üç silahşörler her ne kadar SMS’in lokasyon bazlı kullanılabileceğinden ve pilot uygulamaların fevkaladenin fevkinde olduğundan bahsetmiş olsalar da bunu bana satamadılar maalesef. Haydi Bağdat Caddesi’nde Caffe Nero’nun yanından geçerken promosyon SMS’i geldi diyelim. AVM’lerde ne yapılacak mesela? AVM’ye giden tüketicinin suçu ne?

Ha, bir de izinli SMS gönderim listesi diye bir şey varmış. Yeri gelmişken belirteyim. GSM operatörümden izinli SMS gönderimi listesinden çıkarılmış olmama rağmen BONUS, GARANTİ, TEB, RAKİP GSM OPERATÖRÜ ve BİLİMUM İZİN VERMEDİĞİM YERLERDEN günde onlarca SMS almış olmaktan bıktım. Okumadan siliyorum. Hepsine de küfür ediyorum. İzinsizi buysa, izinlisinin vay haline diyorum.

Son olarak; panelde Berney’nin üzerinde durduğu bir başlık oldu.
“İnsanların artık sizin ürünlerinizi pazarlamanıza ihtiyaçları yok.”

Evet, öyle! Onlara bir şey satmaya çalışmayın. Ürün ve markanızı rahat satın alınabilir hale getirin yeter.

SMS spamdir. Nokta.


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder