Sosyal Medya Saçmalığı


Bir yıldır gittiğim her konferansta ve eğitimde anlatıyorum. “Değişim körlüğü ve Sosyal Medya”üzerine konuşmalar yapıyorum. Olay iyice saçma sapan bir hal almaya başladı.Sosyal medyanın hala bir tabana oturmadığını, pazarlama iletişiminde sadece bir araç olduğunu anlatıyorum da anlatıyorum. Maalesef balon iyice şişiriliyor.Şimdilerde içine helyum da basıyorlar. Havalandı balon. Atmosfer dışında patlayacak. Yeryüzüne dönemeyecek, kimsenin haberi yok! Her şeyin bokunu çıkaran insanoğlu bu verimli olabilecek alanın da bokunu çıkarmaya devam ediyor.

En son General Motors (GM) on milyon dolarlık Facebook reklam bütçesini durdurdu da firmalar bir “Ne oluyor yeaa?” dediler. Öncesinde her şey güllük gülistanlık.

Eşinden, dostundan, kızından, oğlundan sosyal medyayı duyan dinazor firma yöneticileri kör topal, sağdan soldan danışman bularak işi yine kendi akıllarınca (eski zihniyetleri) ile çözmeye çalıştılar. Sosyal medya uzmanları pörtledi. Ajanslar ne olduğunu anlamadan sosyal medyacı oldular.Firmalar talep ediyor ya. Nihayetinde ortada rakamlar var. Markalar mutlaka sosyal medyada olmalılar. Bir kısmı “Geç kaldık. Mutlaka burada olmamız lazım!” derken, diğer bir kısmıda işi sadece “Facebook,Twitter” bellediler.  Kimin ne idüğü belli değil.

Aferin! Devam edin! Siz işi sadece Facebook, Twitter zannedin.Yukarıdaki resme tıklayınca büyütün bakalım. Bu yukarıdakilerin hepsini stratejisiz bir şekilde nasıl çözeceksiniz onu düşünün. Bakın kategorize edilmiş her bir mecra. Hangisinin ne işe yaradığını iyice içinize sindirin. Hepsini mevcut kafalarınızla pazarlama süreçlerinizin içine dahil etmeye çalışın. Yöneticilerinizi harekete geçirin.

Sonra da uygulamaya koyulun kendi içinizde. Haydi ne duruyorsunuz?Sağdan soldan ajans bulun. Danışman çağırın. Harekete geçirin pazarlama departmanlarınızı. Şöyle iyice bir kazıklanın sağdan soldan.

Üzülmeyin ama. Hak ediyorsunuz çünkü!

Şu anda sosyal medyaya elini atmış, bir ajansla çalışan, bu konuda danışmanlık alan bütün kurumlar! Soruyorum size? Hala emin değilsiniz değil mi?Olay çok da tatmin edici gelmiyor ama herkes orada diye siz de oyundan çıkamıyorsunuz değil mi? Durun size bir gerçeği söyleyeyim. Bu konuda hakiki manada size fayda sağlayabilecek insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor ey ahali. Onları da bulduğunuzda siz yitiriyorsunuz. Peki bu adamları nasıl mı tanırsınız?

Bir Erzurum atasözü der ki;  ”Tohiram hali, çıhmir yuhari.” – Yani Türkçesi işten anlamayana iş yaparsan emeğe saygı bekleme. Bu adamlar size kazanla geliyorlar, siz onları kaşıklarla karşılıyorsunuz.

Aşağıdaki yazıları önce bir okuyun ki dimağınız bu konuda biraz daha genişlesin. Ondan sonra sosyal medya, dijital pazarlama felan konuşalım.Ama ondan önce karşıma çıkan her firmanın, markanın canını acıtırım ona göre.

Vesselam!


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder