Instagram’da Takipçi Arttırmanın Yolları


Android versiyonu ile beraber artık herkes Instagram‘da.Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en popüler sosyal fotoğraf paylaşım mecrası haline gelen Instagram’da bireyler için olduğu kadar markalar için de takipçi sayısı arttırmak oldukça önemli hale geldi. Gelin takipçi satın almadan takipçi nasıl arttırılır bunları birlikte inceleyelim.


1. En İyi Fotolarınızı Paylaşın 
Birçok kişi Instagram‘ı bir fotoğraf günlüğü gibi kullanıyor. Her yediği yemeği ya da kedisinin, köpeğinin bütün mimiklerini sürekli çelip paylaşıyor. Bu konuda seçici olmakta fayda var.Çektiğiniz her fotoğrafı değil de sizin editörülüğünüzden geçen fotoğrafları paylaşın. Böylece hem arkadaşlarınızın yayın akışını kirletmemiş olur hem deyeni takipçilerin ilgisini daha çok uyandırmış olursunuz. Profilinize giren birinin son çektiğiniz resimlerin çöp olduğunu görerek sizi takip etmesini engellemeyin. Onlara güzel bir portfolyo sunun.

2. Hangi Fotolar İlgi Görüyor Dikkat Edin
Aralıklarla hangi fotoğrafların popüler olduğuna bir göz atın ve kendi fotoğraflarınızla kıyaslayın. Daha sonra Statigram sitesinden kendi fotoğraflarınızı analiz edin. En çok hangi fotoğraflarınız beğenilmiş, hangisi daha fazla yorum almış, hangi efekti daha çok kullanmışsınız gibi istatistiklerinizden yola çıkarak bundan sonra çekeceğiniz fotoğraflarla ilgili kendinize bir yol haritası belirleyin.

3. Hashtag’leri Kullanın
Tıpkı Twitter ve Tumblr‘da olduğu gibi Instagram’da da #Hashtag’leri normal izleyici çevrenizden daha farklı kişilere ulaşmanıza olanak sağlıyor. (Daha önce paylaştığımız Instagram’daki en popüler10 hashtag -yaz dönemi- yazımızı buradan okuyabilirsiniz.) Örneğin gökyüzü fotoğrafı çektiyseniz ve bu fotoğrafı #sky hashtagi ile etiketlerseniz bu hashtag ile arama yapan birçok kişinin radarına girmiş olursunuz. Ayrıca güncel popüler hashtagleri takip etmek isterseniz Webstagram’ın istatistik sayfasına bir göz atmanızda yarar var. Mesela ben bu yazıyı yazarken en popüler hashtag #love olarak görünüyor.

 4. Başkalarını Takip Edin
Herkes beni takip etmeli mantığından çıkmak önemli, eğer herkes bunu söylerse  kimse kimseyi takip etmez. Sosyal medya biraz takip edeni, takip ederler mantığı üzerine kuruludur.Hani interaktif ortam ya; sen birini takip etmeye başlarsın fotoğrafına yorum yazarsın, o da senin profilini merak eder ve fotoğraflarına bakıp seni takip etmeye başlar. Twitter ve Tumblr’da olduğu gibi Instagram’da da bu işler böyle yürüyor.

5. Photo Map Kullanın
Photo Map’ler de tıpkı hash tagler gibi çektiğiniz fotoğrafların bulunduğu yerlerle ilgili tagleme yaparlar. Bu sayede sizinle aynı bölgede fotoğraf çeken insanlar sizin de burada çektiğiniz fotoğrafları gördüğü zaman yeni takipçiler kazanma şansınız artar.

6. Başkalarının Fotoğraflarını Beğenin ve Yorumlar Yazın
Kısacası “Kendine Müslüman”olmayın. Siz başkalarının fotoğraflarına yorum yazdıkça ve beğendikçe onlarında sizin fotoğraflarınıza yorum yazıp beğenecektir. Bu sayede sizi takibe almaya başlayan yeni insanlar göreceksiniz.

Hadi bakalım, Instagram‘da sosyal medya fırtınaları yaratmayan kalmasın!
7. Keşfet gruplarına katılın yada insanların sizin gönderinizi yer imlerine kaydetmeyi sağlayarak keşfete düşmeye çalışın

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder